Ruski predsjednik Vladimir Putin priznao je jučer dvije odmetnute proruske regije na istoku Ukrajine i potom zapovjedio ruskoj vojsci da odmah tamo krene u “operaciju očuvanja mira”, što je izazvalo oštre osude Zapada i pojačalo strahove da je rat na pomolu.
Putin je danas od gornjeg doma ruskog parlamenta zatražio odobrenje za slanje vojske izvan granica Rusije, a parlament mu je to izglasao u manje od sat vremena.
Osude sa Zapada nije trebalo čekati. EU, NATO, SAD, UN istog su mišljenja – Putinova odluka kršenje je međunarodnog prava i ukrajinskog suvereniteta. Njemačka i Velika Britanija uvele su sankcije Rusiji, a plan sankcija objavila je i EU. Najvažniju odluku je donijela Njemačka – zaustavila je projekt plinovoda Sjeverni Tok 2.